Primatelji franšize razumiju da od svakog dinara koji "uđe" u trgovinu oni imaju koristi. Zato smo i uveli princip da jedan čovjek ne može biti primatelj franšize za više trgovina, jer želimo da on bude potpuno posvećen tom poslu. A to će biti korak bliže modelu za mali obiteljski biznis.
Dragomir Stanković
Petak
28.11.2014
Srbijanski lanac maloprodajnih objekata "Trafika", prepoznatljiv po bogatom asortimanu stripova, namjerava svoju cjelokupnu prodajnu mrežu prepustiti primateljima franšize.
 

Nakon dugih konzultacija, upoznavanja s prednostima franšizinga, izučavanja primjera iz prakse u zemlji i okruženju, maloprodajni lanac "Trafika" odlučio je svoje objekte prepustiti primateljima franšize.

Dragomir Stanković, glavni koordinator u tvrtki Grafart, koja je vlasnik lanca "Trafika", kaže da su željeli poboljšati određene elemente poslovanja, a da im je franšizing omogućio da to i učine. – Istina je da o tom modelu poslovanja nismo na početku znali ništa. Razgovarali smo s tvrtkama iz Srbije i regije iz slične djelatnosti koje su imale pozitivna iskustva o franšiznom širenju maloprodaje. Period upoznavanja sa franšizingom bio je dug i tek kad smo se dovoljno informirali, odlučili smo da i sami primijenimo taj model poslovanja – objašnjava Stanković.

Za početak, željeli su postojećih 29 trgovina, koliko ih je bilo u mreži, ponuditi svojim djelatnicima na upravljanje čime bi postali primatelji franšize. – Mislili smo da je dobra ideja da franšizu prvo ponudimo ljudima koji su već radili u tim objektima. Okupili smo one za koje smo procijenili da su sposobni, poduzetni i da bi taj posao dobro radili. Organizirali smo nekoliko predavanja na kojima smo im objasnili što je franšiza, što im nudimo i koje su njihove koristi od toga – kaže Stanković.

Prvog rujna ove godine, jedna trgovina u Beogradu već je prešla u ruke primatelja franšize. Zatim su i drugi krenuli tim putem te su danas već četvorica djelatnika postala primatelji franšize "Trafika". Mada su željeli prvo naći primatelje franšize za sve svoje trgovine, kada se ukazala prilika otvoriti novi objekt u Bogatiću, nisu je htjeli propustiti. – "Trafika" u Bogatiću radi odlično iako je potpuno novi objekt, a primatelji franšize nisu iz redova naših djelatnika. Facinirani smo njihovim svakodnevnim napretkom. Takav napredak nismo imali ni u jednoj trgovini u Beogradu, a u Bogatiću se za manje od dva mjeseca desio lijep rast koji obećava dobro poslovanje – kaže Stanković.

Trgovine "Trafika" prepoznatljive su na tržištu po svom kutku – stripotekama – u kojem se prodaju stripovi svih izdavača, pa i "sestrinske" tvrtke Grafarta – Veseli četvrtak. Jednistveni su i po tome što ne prodaju samo nove brojeve stripova već i starije koje kolekcionari mogu kupiti ako su ih eventualno propustili. U asortimanu je vrlo zastupljen i tabako program, a samo u postojećim franšiznim trgovinama omogućena je i prodaja koncertnih ulaznica. Davatelj se franšize trudi stalno razvijati nove usluge i servise kako bi primatelji imali veće mogućnosti za zaradu.

Moglo bi se reći da su u ovaj franšizni sustav dobrodošli svi koji žele raditi s entuzijazmom. Davatelj franšize, kaže Stanković, čak i za nove lokale osigurava kompletno opremanje interijera, kao i nabavu robe. –Kompletna investicija, od nabave robe do opremaja interijera, jest naša i ona obično iznosi oko 30.000 eura po lokalu. Novi primatelji franšize imaju obvezu osigurati bankarsku garanciju ili mjenicu za robu, budući da je prosječna vrijednost robe koja se nalazi u objektu oko dva milijuna eura. Onima koji imaju svoj lokal dovoljna garancija je sama nekrenina. Drugi, pak, mogu lako osigurati mjenicu jer je sva naša roba osigurana – kaže Stanković.

Davatelj franšize praktično osigurava sve, dok primatelj franšize vodi računa o poslovanju. Na kraju, neto dobit se dijeli po unaprijed uspostavljenom dogovoru. – Prvi rezultati su pokazali da smo napravili dobru odluku. Ukoliko usporedimo promet u četiri franšizne trgovine u odnosu na prošlu godinu, on je značajno veći i rezultati poslovanja su u svakom smislu bolji. Primatelji franšize se domaćinski odnose prema svemu, vode računa je li, na primjer, svjetleća reklama upaljena danju, radi li klima unatoč tome što su vrata otvorena. Ilustrativan je primjer da je prva trgovina, kada je postala franšiza, smanjila pet puta troškove na higijenski materijal i dezinfekcijska sredstava, a podigla je razinu higijene u objektu. Samo na takvim stvarima mogu se napraviti značajne uštede – ističe Stanković.

On dodaje da je u franšiznim trgovinama mnogo manje propuštenih prodaja i da se ljudi više trude da svatko tko uđe ostvari bar određen promet. Zbog toga, primatelji utječu i na asortiman robe koja će se prodavati, a sve ovisno o potražnji. Davatelj je, kako kaže Stanković, spreman saslušati sugestije po svakom pitanju poslovanja.

– Primatelji franšize razumiju da od svakog dinara koji "uđe" u trgovinu oni imaju koristi. Zato smo i uveli princip da jedan čovjek ne može biti primatelj franšize za više trgovina, jer želimo da on bude potpuno posvećen tom poslu. Na taj način pokušavamo napraviti model za mali obiteljski biznis. Ideja nam je da jedna obitelj, kada postane primatelj franšize "Trafika", može svojim članovima osigurati lijepe, solidne plaće – naglašava Stanković.

Odličan softverski sustav koji posjeduje "Trafika" omogućuje primateljima franšize svakog mjeseca dobivanje izvješća o tome kako su poslovali, iz sata u sat, gdje su ostvarili najveću zaradu, koji proizvodi im se najviše prodaju i u kojem dijelu dana. – Na temelju tih podataka oni mogu planirati određene akcije, isticati određene proizvode i planirati asortiman – dodaje Stanković.

Davatelj franšize pomaže primatelju i kod otvaranja tvrtke, kao i knjigovodstvenih poslova. – I u tom segmentu ćemo se truditi sniziti troškove tako što ćemo tražiti ponude knjigovodstvenih agencija koje bi pružale uslugu za sve lokale, te odabrati najpovoljniju – kaže Stanković.

Trenutno se sedam trgovina iz mreže priprema prijeći na franšizni oblik poslovanja, što će se dogoditi u ožujku naredne godine. Do kraja travnja 2015, prema očekivanjima Stankovića, i preostale trgovine bi trebale postati franšizne. Nakon toga, planirana je jačanje ekspanzije novih franšiznih objekata.


Popularno na forumu

Vuna kao vrijedan resurs

POZDRAVLJAM VAS SVE U IME GOSPODNJE, ŽELIM DA ZNATE DA VAS NIKADA NE MOGU ZVESTI POGREŠNO... DOBIO SAM ZAJAM OD 25,000 EURA SA 3% KAMATE OD PRAVOG ZAJMODAVCA. ON SE TAKOĐER...

3 komentara
zadnji 18.03.2024
Vuna kao vrijedan resurs

POZDRAVLJAM VAS SVE U IME GOSPODNJE, ŽELIM DA ZNATE DA VAS NIKADA NE MOGU ZVESTI POGREŠNO... DOBIO SAM ZAJAM OD 25,000 EURA SA 3% KAMATE OD PRAVOG ZAJMODAVCA. ON SE TAKOĐER...

3 komentara
zadnji 18.03.2024
Vuna kao vrijedan resurs

SRETNA NOVA GODINA SVIMA VANI. ZOVEM SE ALBERTINA I SRETNA SAM ŠTO SMO DOŠLI DO 2024. ŽELIM BRZO PODIJELITI SVOJE RANO SVJEDOČANSTVO O KAKO SAM OVE 2024. GODINE DOBILA...

3 komentara
zadnji 17.01.2024
Studenac preuzima lanac Lonia

Pozdrav svima koji čitaju ovaj savjet, ja sam Dragana Letić. Imam troje djece i radim kao medicinska sestra u Zagrebu već 3 godine. Ako čitate ovu poruku, već ste u...

1 komentara
zadnji 31.07.2023
Biznis iz druge ruke

Pozdrav svima koji čitaju ovaj savjet, ja sam Dragana Letić. Imam troje djece i radim kao medicinska sestra u Zagrebu već 3 godine. Ako čitate ovu poruku, već ste u...

4 komentara
zadnji 31.07.2023
Biznis iz druge ruke

Pozdrav svima koji čitaju ovaj savjet, ja sam Dragana Letić. Imam troje djece i radim kao medicinska sestra u Zagrebu već 3 godine. Ako čitate ovu poruku, već ste u...

4 komentara
zadnji 31.07.2023
Biznis iz druge ruke

Poštovana, Tvrtka Family Shop za sada franšiznu mrežu isključivo razvija na matičnom tržištu u Poljskoj.

4 komentara
zadnji 05.12.2016
Biznis iz druge ruke

Molim informaciju kako stupiti u kontakt s firmom family Textiles? Hvala

4 komentara
zadnji 04.12.2016