420 ideja za posao!

U izložbenom centru Porte de Versailles u Parizu 24. ožujka otvoren je najveći sajam franšiza u Europi –Franchise Expo Paris, koji je i ove godine okupio najpoznatije franšizne sustave iz čitavog svijeta. Zainteresirani posjetitelji tako su do 27. ožujka dobili priliku upoznati i, konačno, birati birati između 420 brandova i koncepata koji razvijaju svoje poslovanje kroz franšizu ili sustav partnerstva.
Podaci pokazuju da su najzastupljeniji koncepti iz sektora ugostiteljstva i gastronomije. – U usporedbi s ukupnim brojem izlagača njihov udio iznosi 17 posto. Skoro na svakom koraku možete naići na izlagače koji predstavljaju svoje koncepte kafeterija ili fast-food restorana. Među njima, veliku pozornost privuklo je nekoliko brandova sushi restorana te tvrtki koje proizvode i prodaju smrznute prehrambene proizvode – primjećuje Barbora Štanglová, glavna i odgovorna urednica češkog magazina Vlastní firma FRANCHISING, prenoseći svoja iskustva sa sajma. Najviše su pozornosti ipak privukli KFC, Brioche Dorée, Subway i Planet Sushi.
Kao jedan od glavnih trendova koji se izdvojio na ovogodišnjem sajmu jeste primjetno veći broj sustava iz područja brige o starijim osobama ili kroničnim bolesnicima. Među njima su ADHAP Services, Les Menus Services, ZEN Senior Services...
Organizatori očekuju da ovogodišnja posjeta bude na razini prošle godine, kada je sajam posjetilo više od 32.000 ljudi, pri čemu je 18% posjetitelja bilo zainteresirano za franšizne sustave iz inozemstva. Samim tim, pored brandova iz Francuske, informacije se mogu dobiti i o sustavima iz Španjolske, Italije, Nizozemske, Sjedinjenih Država i Kanade. Ako se ubroje i banke, odvjetničke i konzultantske kuće koje sudjeluju na sajmu, ukupan broj izlagača u tom slučaju iznosi 460.
Na sajmu učestvuje i konzultantska kuća PROFIT system, vodeći konzultant za franšizing u Centralnoj i Istočnoj Europi. Jedan od partnera Sajma jeste i portal Franchising.pl, čiji je izdavač također PROFIT system. Kao deo grupe, ove će godine prvi put u Parizu sudjelovati i tvrtka Profit franchise services, izdavač portala Franchising.hr.
pročitajte članke

„Kad smo počinjali, o franšizingu uopće nismo razmišljali kao o modelu za širenje biznisa. Sada je to ključna strategija“, kaže Dejan Grbić, jedan od osnivača i vlasnika „Muzeja osjetila“
Živimo u nevjerojatnom vremenu u kojem svaki hobi može prerasti u posao koji će donijeti profit i lijep život pun zadovoljstva. Što je za to potrebno, otkriva Milica Lepojević, kreatorica koncepta Perfect Surprise
Želite izgradite atrakciju koja staje na 100 četvornih metara, a privlači posjetitelje iz svih krajeva svijeta? Otvorite kuću leptira! – kaže Zbyněk Černý, vlasnik češkog koncepta Papilonia
Iako su privatni muzeji na Balkanu prava rijetkost, Muzej iluzija, otvoren prije tri godine u Zagrebu, postao je "instant hit".
Poljska je danas jedno od najrazvijenijih tržišta franšiza u Europi. Što ga čini atraktivnim te kakvu bi prođu imale franšize iz drugih zemalja, otkriva Grzegorz Morawski
Najčitanije

Samoposlužni aparati za kavu, tople napitke i grickalice sreću se na mnogim mjestima. Upravo ovim, vending biznisom bavi se i obiteljska firma iz Varaždina Caffemanija. Partnere traže diljem Hrvatske.
Posao se ne može pokrenuti bez ulaganja, a franšiza po tom pitanju nije iznimka. Koje se to investicije tretiraju kao obvezne – kao ulaganja bez kojih se franšizna suradnja ne može zamisliti?
Bez licenciranja nema franšizinga. No, iako su vrlo slični, ova se dva modela poslovne suradnje u nekoliko detalja značajno razlikuju.
Trgovina odjeće ima mnogo i sve one prodaju sličnu robu. Kako postići uspjeh, kako da kupac kupuje baš u vašoj trgovini, a ne kod konkurencije? U tome vam može pomoći merchandising - vještina izlaganja i pozicioniranja robe.
Španjolski Naturhouse traži partnere za razvoj franšizne mreže i na tržištima ove regije. Na to su ih navela i dobra iskustva iz zemalja Centralne Europe. Češka je jedna od njih.