Nema predaha za IT škole
Poljski lanac IT škola Coders Lab počeo je širiti franšiznu mrežu na inozemnim tržištima prije dvije godine, kada je u Rumunjskoj pokrenuta prva franšiza. Te 2019. godine, Coders Lab pojavio se i u Indoneziji, da bi krajem 2020. pronašao franšiznog partnera u Austriji. Početak ove godine označava potpisivanje ugovora za novo europsko tržište – Španjolsku.
Ekskluzivni primatelj Coders Lab franšize za područje Španjolske postala je tvrtka Oxygen Workspace, osnivač coworking space-a, mjesta koje okuplja ljude željne novih znanja i vještina te koje služi kao dobro polazište za IT tvrtke, freelancere, programere. – Kao i u mnogim drugim zemljama, u Španjolskoj postoji velika potražnja za IT stručnjacima. Gospodarstvo se razvija tako brzo da se gotovo svakog mjeseca javljuju nove tehnologije i potreba za primjenom tih tehnologija, što generira veliku potražnju za profesionalcima na svim razinama. Dobri i kreativni stručnjaci za programiranje najvažniji su resurs za održavanje gospodarskog rasta i mi želimo biti dio toga – objašnjava Jose Antonio Alonso Mayor, osnivač tvrtke Oxygen Workspace, zašto su u svoj portfelj uključili intenzivne tečajeve programiranja Coders Laba.
Prema planovima, na proljeće bi tečajevi Coders Laba trebali biti dostupni i u Austriji. Primatelj Coders Lab franšize za ovo tržište postala je međunarodna obrazovna grupa eduPRO GmbH, koja djeluje u četiri zemlje Europske unije. – Drago nam je što smo novi franšizni partneri Coders Laba. Za suradnju smo se odlučili jer nas je privukla kvaliteta obuke, ali, prije svega, praktična priroda i bogata ponuda programerskih tečajeva –kaže Reinhard Weidinger, izvršni direktor i osnivač grupe eduPRO.
– Ulazak na austrijsko i španjolsko tržište predstavlja prekretnicu u našoj globalnoj strategiji širenja. Drago nam je što imamo partnere s takvim iskustvom i reputacijom – rekao je Marcin Tchórzewski, izvršni direktor i osnivač IT škole Coders Lab.
Ekskluzivna licenca i za zemlje ove regije
Franšiza Coders Lab-a, podsjeća Tchórzewski, dostupna je i za zemlje ovog regiona. Franšizni model suradnje podrazumijeva da je primatelj franšize zadužen za tekuće poslovanje, marketing, prodaju, organizaciju i upravljanje tečajevima programiranja.
S druge strane, Coders Lab će, kao davatelj franšize, osigurati sav menadžerski i marketinški alat koji će primatelju franšize omogućiti nesmetano pokretanje škole programiranja. Primatelju je na raspolaganju i cjelokupan poslovni know-how te najsuvremeniji administrativni softveri. – Naš koncept savršena je prilika za tvrtke koje žele proširiti postojeći portfelj te uvećati prihode – to su prije svega tvrtke koje se bave edukacijom, zapošljavanjem, upravljanjem ljudskim resursima – kaže Morawski.
Coders Lab je franšiza koja ne zahtijeva mnogo ulaganja, budući da su troškovi otvaranja škole svedeni na minimum. – Najveći je trošak za ulaznu naknadu, tj. za kupnju licence, ali tu treba dodati i troškove putovanja i smještaja partnera i osoblja tijekom obuke, kao i prijevod nastavnog i marketinškog materijala. Ne treba mnogo ulagati u opremanje i uređenje škole, jer polaznici obično koriste svoja računala, dok se namještaj i ostala oprema sastoje od stolova, stolica, televizora ili projektora. Također, ne inzistiramo na uniformnom dizajnu – kaže Morawski.
Ulazna franšizna naknada za Coders Lab je 20.000 eura, koja pokriva kupnju ekskluzivnih prava na cjelokupno znanje, know-how i podršku u svim područjima poslovanja. Osim ove naknade, partner plaća i izradu internetske stranice, a troškovi prevođenja kurikuluma mogu se rasporediti na duži rok.

pročitajte članke

Kako se poslovanje širilo, gdje vide prostora za razvoj te tko može biti idealni primatelj franšize, otkriva Sarah Vuković, master franšizer koncepta "Malac Genijalac" za tržište Hrvatske
„Moć franšizinga? Postoje procedure, nema puno otvorenih pitanja, sve je pokriveno uputama temeljenim na našem iskustvu”, kaže Ivan Stanimirović, suvlasnik Kliker IT centra za djecu.
Škola brzog čitanja i mudrog učenja ulazi na tržište Slovenije. Masterfranšizeri Helena i Hrvoje Tkalčić otkrivaju uvjete za uzimanje franšize.
„Naša franšiza nije trendovskog tipa. Tehnike funkcionalnog učenja bile su bitne oduvijek, bitne su danas, a biti će bitne i u budućnosti“, istaknuli su Helena i Hrvoje Tkalčić, primatelji master franšize „Škole brzog čitanja i mudrog učenja“
Škola za intelektualni razvoj djece „Malac Genijalac“ osvojila je „Franšiznu nagradu godine“ u kategoriji najbolja regionalna franšiza.
Najčitanije

Samoposlužni aparati za kavu, tople napitke i grickalice sreću se na mnogim mjestima. Upravo ovim, vending biznisom bavi se i obiteljska firma iz Varaždina Caffemanija. Partnere traže diljem Hrvatske.
Portal FranchiseDirect.com objavio je popis 100 najuspješnijih franšiznih sustava na svijetu. Na samom se vrhu nalaze lanci restorana brze prehrane.
Franšizni sustavi mogu se klasificirati na različite načine i po različitim kriterijima, ali se suštinski razlikuju prema vrsti znanja koja se prenose primateljima franšize (know-how), vrsti djelatnosti ili načinu organizacije sustava.
Bez licenciranja nema franšizinga. No, iako su vrlo slični, ova se dva modela poslovne suradnje u nekoliko detalja značajno razlikuju.
Iako franšizni div u posljednjih godinu dana prolazi kroz jedan od najtežih razdoblja u svojoj povijesti, brojke koje opisuju McDonald’s i dalje su fascinantne.