Kanadsko obrazovanje i na Balkanu
Kanadski obrazovni sustav Maple Bear, koji donosi najbolje prakse i metodiku kanadske bilingvalne nastave, prisutan je u više od 20 zemalja. U regiji Centralne i Istočne Europe pod franšizom ovog sustava posluje nekoliko obrazovnih ustanova – u Bugarskoj, Rumuniji i Albaniji, a od rujna ove godine, prva predškolska ustanova Maple Beara bit će otvorena i u Srbiji.
Ljiljana Nikolova iz Sofije je 2020. postala primateljica ove franšize te otvorila vrić i osnovnu školu u Sofiji pod franšizom Maple Beara. Kakva su njezina iskustva?
Zašto ste se odlučili za franšizu Maple Bear-a?
Da biste uspjeli, morate vjerovati partneru i biti sigurni da je predloženi poslovni model dokazan i da funkcionira u različitim zemljama i kulturama. Kanadska mreža škola Maple Bear primjer je uspješnog obrazovnog sustava. Ima dokazane rezulate i uspijeva razviti iznimno funkcionalan model obrazovanja, bez obzira na zemlju ili kulturu u kojoj je prisutna.
Koje korake primatelj franšize treba napraviti prije otvaranja škole?
Maple Bear pažljivo odabira svoje partnere jer želi održiti visoku razinu kvalitete i biti siguran da će njihov sustav dvojezične nastave biti besprijekorno proveden. Međutim, sam je postupak relativno jednostavan. Kontaktirala sam tim Maple Beara iz Centralne i Istočne Europe putem njihove specijalizovane internetske stranice www.ownamaplebearschool.ca. Prvo smo razgovarali o opsegu našeg projekta u Sofiji, a nakon potpisivanja ugovora, pokrenuli proces pridruživanja i integriranja naših ustanova u globalnu mrežu Maple Beara. Za akademsku su podršku bili zaduženi timovi iz Kanade, oko 200 instruktora i 50 programera, dok nam je regionalni tim pružio svu potrebnu operativnu i marketinšku podršku.
Podrška koju dobivamo, i na koju ćemo moći računati za sve vrijeme ovog putovanja, ključna je u franšiznoj suradnji i objašnjava svjetski uspjeh Maple Beara.
Po Vašem mišljanju, što najviše privlači roditelje i đake ovom obrazovnom sustavu?
Radi se o više faktora, ali ću izdvojiti tri za koje smatram da su izuzetno važni. Prvo, roditelji traže novu metodiku nastave i nov pristup u procesu prijenosa i stjecanju znanja. Žele da njihova djeca budu proaktivna, kritički razmišljaju i rješavaju probleme. Nastavni program Maple Beara sve to pruža, jer učenje ima smisla, a nastavnici potiču praktičan proces usvajanja novih informacija. Druga je stvar potpuno „uranjanje“ u engleski jezik. Međutim, svatko tko razmišlja o Maple Bearu treba znati da mi nismo škola engleskog jezika, već škola u kojoj se predaje na engleskom jeziku. Posljednji je faktor, zapravo, činjenica da je Maple Bear i lokalna škola, budući da nam je podučavanje na maternjem jeziku jednako važna kao podučavanje na engleskom.
Kako izgleda voditi školu Maple Bear-a? Što vas najviše ispunjava?
Čini mi se kao da pohađamo jednogodišnji intenzivni tječaj. Toliko je strategija, iz svih područja, koje treba implementirati. Izazovno je i uzbudljivo, ali moje osoblje i ja uživamo u planiranju i predavanjima, sve nam to daje energiju. Mislim da je najljepši trenutak bio onaj u kojem sam shvatila koliko je sve međusobno povezano – dobri odnosi unutar tima i sigurno i poticajno okruženje u kojem djeca mogu ostvariti svoj puni potencijal.
Maple Bear također brine o predavačima koji će raditi u školi. Što obuhvaća obuka?
Jako volim program obuke u Maple Bearu. Za naš nastavni tim nije bila važna samo početna obuka, već i činjenica da mogu računati na stalno usavršavanje i nadzor. Ovaj nam pristup daje mogućnost razmjeniti iskustva, postaviti pitanja i razumijeti svaki nastavni ishod, strategije i rezultata. To, s jedne strane, daje strukturu, a s druge, slobodu u izradi kurikuluma. Zahvaljujući kontinuiranom usavršavanju, obuci i podršci akademskog tima iz Kanade, naši predavači profesionalno napreduju, a đaci imaju priliku steći znanje uz pomoć najnovijih metoda i strategija obrazovanja.

pročitajte članke

Dobro ustrojeni franšizni sustavi nastoje konstantno uvoditi inovacije koje će unaprijediti i olakšati poslovanje franšiznim partnerima. Što je aktualno u obrazovnom sustavu Maple Bear?
Franšize iz područja edukacije djece nastavile su širiti svoje mreže i tijekom pandemije. Nekoliko je sustava potpisalo franšizne ugovore i započelo poslovanje i u zemljama ove regije.
Kanadski sustav Maple Bear jedna je od najvećih svjetskih obrazovnih franšiza. Što nudi ova franšiza te tko bi bili idealni partneri u zemljama ove regije, objašnjava Yann Bidan, generalni direktor za Centralnu i Istočnu Europu
Obrazovni sustav Maple Bear već godinama razvija franšiznu mrežu svojih vrtića i škola izvan granica Kanade. Ove će godine otvoriti i prvu franšiznu školu u Europi.
Kanadski obrazovni sustav Maple Bear pokreće razvoj franšizne mreže u zemljama regije. Saznajte kako da prvi postanete primatelj franšize i pod posebnim uvjetima uđete u rastući biznis edukacije
Najčitanije

Samoposlužni aparati za kavu, tople napitke i grickalice sreću se na mnogim mjestima. Upravo ovim, vending biznisom bavi se i obiteljska firma iz Varaždina Caffemanija. Partnere traže diljem Hrvatske.
Španjolski Naturhouse traži partnere za razvoj franšizne mreže i na tržištima ove regije. Na to su ih navela i dobra iskustva iz zemalja Centralne Europe. Češka je jedna od njih.
I pored kriznih godina, franšizni sektor u Francuskoj konstantno raste. To potrvđuje i posljednje izvješće o tržištu franšiza u ovoj zemlji.
Portal FranchiseDirect.com predstavlja popis 100 najuspješnijih franšiza u svijetu. Prva tri mjesta, kao i prošle godine, zauzeli su isti brandovi.
Franšizni sustavi mogu se klasificirati na različite načine i po različitim kriterijima, ali se suštinski razlikuju prema vrsti znanja koja se prenose primateljima franšize (know-how), vrsti djelatnosti ili načinu organizacije sustava.