Potvrda kvalitete franšize
Hrvatska udruga za franšizno poslovanje i Europski franšizni institut, koji je dio Education4education (E4E) instituta Europske poslovne škole Zagreb, pokrenula je projekt certificiranja franšiznih sustava. Kako nam otkriva Ljiljana Kukec, predsjednica Hrvatske udruge za franšizno poslovanje, „Certifikat europskog franšizne kvalitete“ daje poseban kredibilitet franšiznim sustavima koji ga posjeduju, jer se temelji na smjernicama Europske komisije i Europske franšizne federacije. Za njega se mogu prijaviti franšize iz Hrvatske, ali i franšizni sustavi iz inozemstva.
Kakav je postupak i koji su uvjeti da se franšizni sustav certificira?
Hrvatska udruga za franšizno poslovanje zajedno sa Europskim franšiznim institutom obavlja certificiranje franšizne kvalitete po europskim standardima. „Certifikat franšizne kvalitete“ je potvrda stručnog tijela kojom se jamči da franšiza udovoljava zahtjevima propisanim određenim europskim normama i standardima, a kako bi se osigurala kvaliteta i održivost poslovanja i primatelja i davatelja franšize.
Franšize koje žele provjeriti kvalitetu svojih koncepata i dobiti ovaj znak trebaju ga zatražiti pismenim putem od Hrvatske udruge za franšizno poslovanje. Tada će Udruga zatražiti potrebnu dokumentaciju na uvid. Nakon evaluacije dostavljene dokumentacije i rješavanja primjedbi i prijedloga za poboljšanje, izdaje se Certifikat koji vrijedi dvije godine. Certifikat se sastoji od tiskanog dijela, koji se može uokviriti, i od pečata za online upotrebu. Certifikat može zatražiti bilo koja franšiza iz Hrvatske ili inozemstva. Tako da su neke franšize iz regije već stekle „Certifikat europske franšizne kvalitete“ i time poboljšale svoju poziciju na tržištu.
Što, konkretno, donosi „Certifikat europske kvalitete“ tvrtki koja ga posjeduje?
Važnost certifikata je velika, jer označava usklađenje s europskim franšiznim standardima. Europska komisija i Europska franšizna federacija zastupaju stajalište da je edukacija i usklađenje s europskim normama jedini način da franšizno poslovanje bude stvarno ravnopravni odnos dvaju partnera i da generira zapošljavanje i održiva poslovanja. Kvalitetna franšiza osnova je života puno poduzeća zato je njezina održivost vrlo važna i za davatelja i za primatelje franšize.
Osim toga, u našoj regiji vrlo je malo kupaca franšize, jer vlada veliko neznanje o ovom načinu poslovanja, zato se ponude franšiza trebaju na neki način istaknuti kako bi se predstavili tom uskom krugu onih koji žele kupiti franšizu. Franšize koje imaju „Certifikat europske kvalitete“ imaju u startu prednost, jer ipak jamče kredibilitet i ističu se.
S obzirom da u Hrvatskoj i drugim zemljama regiji nema zakona koji reguliraju franšizno poslovanje, nema niti dovoljno znanja od strane poduzetnika što to čini franšizno poslovanje te da za to nije dovoljan samo ugovor. Upravo zbog toga potrebna je ozbiljna procedura slijedom koje će poduzetnici verificirati svoje franšizne poslovne modele i uskladiti ih s EU standardima te time steći pravo na „Certifikat franšizne kvalitete“. To je važno kako bi poduzetnik potvrdio kvalitetu svojeg poslovnog koncepta koji nudi tržištu, a u isto vrijeme, da bi potencijalni kupci dobili određenu sigurnost u koji poslovni koncept ulažu novac. Zato je „Certifikat franšizne kvalitete“ jako marketinško oruđe za širenje u Hrvatskoj, ali i za internacionalizaciju poslovanja.
Rezultat ovog procesa je Certifikat u papirnatom obliku s trodimenzionalnim suhim pečatom te pečat za online upotrebu s logotipom udruge i godinom izdavanja.
Koliko su, prema vašem mišljenju, franšize u regiji usklađene s „Certifikatom“?
Iskustvo je pokazalo da niti jedna nije potpuno usklađena, ali ne zaostaju previše za svojim kolegama u Europi. Još uvijek je prisutno manjkanje znanja o svemu što franšiza sadrži pa neki poduzetnici dolaze samo s ugovorom, ali važno je da su uvidjeli potrebu za poboljšanjem, pa nemamo problema s usklađenjem i izdavanjem certifikata. Važno je da regionalni davatelji franšize steknu potrebnu razinu kvalitete kako bi naše franšize imale slobodniji put ka globalnom tržištu.

pročitajte članke

Kako se poslovanje širilo, gdje vide prostora za razvoj te tko može biti idealni primatelj franšize, otkriva Sarah Vuković, master franšizer koncepta "Malac Genijalac" za tržište Hrvatske
Što je potrebno i tko može postati primatelj franšize centra za neurometrijsko testiranje Verbatoria, otkriva Kenan Begić, suvlasnik Solution Laba
„Moć franšizinga? Postoje procedure, nema puno otvorenih pitanja, sve je pokriveno uputama temeljenim na našem iskustvu”, kaže Ivan Stanimirović, suvlasnik Kliker IT centra za djecu.
„Naša franšiza nije trendovskog tipa. Tehnike funkcionalnog učenja bile su bitne oduvijek, bitne su danas, a biti će bitne i u budućnosti“, istaknuli su Helena i Hrvoje Tkalčić, primatelji master franšize „Škole brzog čitanja i mudrog učenja“
Nakon povlačenja iz profesionalnog sporta, jedan od najuspješnijih slovačkih tenisača Kamil Čapkovič postao je primatelj franšize McDonald'sa. Što ga je privuklo ovom brendu?
Najčitanije

Posao se ne može pokrenuti bez ulaganja, a franšiza po tom pitanju nije iznimka. Koje se to investicije tretiraju kao obvezne – kao ulaganja bez kojih se franšizna suradnja ne može zamisliti?
Samoposlužni aparati za kavu, tople napitke i grickalice sreću se na mnogim mjestima. Upravo ovim, vending biznisom bavi se i obiteljska firma iz Varaždina Caffemanija. Partnere traže diljem Hrvatske.
Franšizni sustavi mogu se klasificirati na različite načine i po različitim kriterijima, ali se suštinski razlikuju prema vrsti znanja koja se prenose primateljima franšize (know-how), vrsti djelatnosti ili načinu organizacije sustava.
Portal FranchiseDirect.com predstavlja popis 100 najuspješnijih franšiza u svijetu. Prva tri mjesta, kao i prošle godine, zauzeli su isti brandovi.
Trgovina odjeće ima mnogo i sve one prodaju sličnu robu. Kako postići uspjeh, kako da kupac kupuje baš u vašoj trgovini, a ne kod konkurencije? U tome vam može pomoći merchandising - vještina izlaganja i pozicioniranja robe.
Popularno na forumu
In memoriam
.
Kontakt
Zelim postat jedan od clana grupe .Ing grad u mirovini zvonko misir iz Hlebina a za podrucje ukoliko se vi slazete zupanije Bj. KcKz. Vt. Kao i Vz zupanije imam konjicki klub...
Kako odabrati franšizu
„po svojoj mjeri“?
Svidza mi se
Mnogo problema, al’ ima rešenja
Teoretski jeste možda to tako... ali praksa? Birokratija!
Rođendansko slavlje
Bravo direktoreeee!!! sve cestitke od srca i puno uspeha u daljem radu..puno pozdrava iz Swedena.