Posao budućnosti u zaštiti mobitela
Na tržištu Srbije Mobile Outfitters je prisutan od 2017. godine. Poslovnice trenutno ima na 11 lokacija, i to u Beogradu, Nišu, Kraljevu, Pančevu, Novom Sadu i Somboru. Prema riječima Bogija Cvetkovića, primatelja master franšize ovog američkog koncepta, Mobile Outfitters je za ovih šest godina poslovanja stekao brojne zadovoljne korisnike i postao prepoznatljiv brend u regiji, posebno među korisnicima premium mobitela.
– Zadovoljni kupci često se vraćaju i koriste program doživotne zamjene, što je dodatni pokazatelj kvalitete i povjerenja koje je Mobile Outfitters izgradio među korisnicima. To nas, s druge strane, potiče na širenje mreže naših poslovnica – dodaje Cvetković.
Mreža raste i na hrvatskom tržištu
U Hrvatskoj, uz postojeće trgovine u Arena Centru u Zagrebu i Mall of Splitu, Mobile Outfitters je ove godine otvorio i poslovnice u Max Cityju u Puli, Tower Centru u Rijeci i City Centru u Splitu. Cvetković dodaje da su trenutno u pregovorima s City Centrima u Zagrebu te da se u glavnom gradu planira otvaranje još dvije poslovnice do kraja ove godine.
Cvetković, međutim, ističe da su sada spremni prepustiti novootvorene poslovnice u Puli i Rijeci primateljima franšize.
– Tvrtka se, na taj način, može fokusirati na daljnji razvoj tržišta, dok se budućim partnerima nudi dobra poslovna prilika, budući da se radi o razrađenim biznisima. Obe poslovnice postižu odlične rezultate. U Rijeci smo, primjerice, već u prvom mjesecu poslovanja uradili 300 telefona, što je nevjerojatan rezultat. Primatelji koji preuzmu ove lokacije, praktički, dobivaju profitabilan biznis – objašnjava on.
Razmišljajući o daljnjem razvoju, Cvetković kaže da su posebno istaknuli Zadar i Osijek kao poželjne gradove za otvaranje novih poslovnica Mobile Outfittersa. – Zadar je privlačan zbog razvijenog turizma i većeg financijskog potencijala, dok je Osijek, kao veliki grad, svakako atraktivno tržište – kaže on.
Najmanja vrijednost investicije za otvaranje poslovnice Mobile Outfittersa iznosi oko 8.500 eura, što pokriva stroj za rezanje, sublicencu i početnu zalihu folija. Ukupna investicija ipak najviše ovisi o lokaciji. – Naše se poslovnice najčešće nalaze u trgovačkim centrima, pa se u ovu investiciju treba uključiti još niz troškova – za postavljanje pulta, najamninu, depozit... U svakom slučaju, primatelj će dobiti sve informacije o uvjetima koji mogu utjecati na konačnu cijenu investicije – objašnjava Cvetković.
Iskustvo, s druge strane, pokazuje da je ovaj posao najprofitabilniji ako primatelj franšize i sam radi u trgovini. – Praksa pokazuje da u tom slučaju primatelj ostvaruje dobit i do 3.000 eura mjesečno – precizira Cvetković.
Voditi poslovnicu Mobile Outfittersa zaista nije zahtjevno, dodaje on. – Ovo je posao budućnosti, jer se radi o sustavu gdje je sve posloženo kako treba i podržano najnovijim softverskim rješenjima za praćenje prodaje i kontrolu poslovnih procesa. Primatelj, recimo, sa mobilnog telefona prati prodaju, sve operativne aktivnosti su informatički automatizirane, što znatno olakšava svakodnevno poslovanje. A da ne spominjem koliko je lakše i jednostavnije raditi bez zaliha! – kaže Cvetković.
Podrška je ključna prednost
Podrška koju Mobile Outfitters pruža svojim primateljima je još jedna prednost ovog franšiznog sustava. Prva faza podrške uključuje obuku o svim aspektima poslovanja, uključujući obuku o materijalima, rad na stroju za rezanje folija, praćenje i kontrolu prodaje, kao i demonstraciju proizvoda korisnicima. Nakon početne obuke, primatelji franšize mogu računati na doživotnu podršku u različitim segmentima. – Važan segment je marketing, tako da primatelji imaju na raspolaganju sve materijale i vizuale za marketing, od logotipa do video materijala, koji se direktno dobivaju iz Amerike – precizira Cvetković.
Podrška uključuje i konstantno ažuriranje kako bi poslovnica uvijek imala najnovije modele folija za sve popularne mobitele, satove i tablete... I to besplatno. – Tehničku podršku čine i garancija za stroj, kao i servis i nabava rezervnih dijelova, ako za tim bude potrebe – kaže Cvetković.
– Također, važno je istaknuti da smo svi mi u Mobile Outfittersu povezani i stalno razmjenjujemo informacije i iskustva s drugim partnerima. Na taj način, primatelji znaju da će uvijek imati korisne povratne informacije za sve. To je prednost kada ste dio velike globalne mreže koja ima više od 700 lokacija – kaže Bogi Cvetković.
Osvojiti regiju
Sa vrijednim iskustvom koje su stekli na tržištima Srbije i Hrvatske, Mobile Outfitters planira proširenje na druga tržišta u regiji. Fokusiraju se na tržišta Crne Gore i Sjeverne Makedonije.
– U Bosni i Hercegovini, na primjer, već imamo partnera koji je unutar svoje maloprodajne mreže otvorio 11 Mobile Outfitters kornera, pa vidimo sljedeći veliki potencijal na tržištima Crne Gore i Sjeverne Makedonije. Zbog već uspostavljene suradnje s američkim davateljem franšize, podrške lokalnog mastera, kao i reputacije koju je brend stekao u regiji, vjerujemo da će proširenje na nova tržišta biti neusporedivo lakše i učinkovitije – poručuje Cvetković.
pročitajte članke
Što su preduvjeti za dobro poslovanje, koliko je važna priprema prije ulaska u franšizing te zašto je Mobile Outfitters dobra poslovna prilika, otkriva Bogi Cvetković, primatelj master franšize za teritorij Srbije
Američka franšiza Mobile Outfitters, specijalizirana za usluge zaštite mobitela kvalitetnim folijama, od prošle godine posluje i u ovoj regiji. Kako funkcionira te što se nudi primateljima ove franšize?
Talijanski franšizni sustav za prodaju cartridge-a i tonera Prink djeluje na tržištu Slovenije već osam godina i do sada je otvoreno pet trgovina. U planu je širenje mreže.
Momčilo Šećković je donedavno poslovao u okviru italijanskog franšiznog sistema Dama services. Sada, po isteku ugovora, spremniji je da sam bije poduzetničke bitke...
Smile Ink, tvrtka za recikliranje i punjenje cartridge-a, namjerava razviti i franšizni model poslovanja.
Najčitanije
Samoposlužni aparati za kavu, tople napitke i grickalice sreću se na mnogim mjestima. Upravo ovim, vending biznisom bavi se i obiteljska firma iz Varaždina Caffemanija. Partnere traže diljem Hrvatske.
Portal FranchiseDirect.com predstavlja popis 100 najuspješnijih franšiza u svijetu. Prva tri mjesta, kao i prošle godine, zauzeli su isti brandovi.
Franšizni sustavi mogu se klasificirati na različite načine i po različitim kriterijima, ali se suštinski razlikuju prema vrsti znanja koja se prenose primateljima franšize (know-how), vrsti djelatnosti ili načinu organizacije sustava.
Trgovina odjeće ima mnogo i sve one prodaju sličnu robu. Kako postići uspjeh, kako da kupac kupuje baš u vašoj trgovini, a ne kod konkurencije? U tome vam može pomoći merchandising - vještina izlaganja i pozicioniranja robe.
Iako franšizni div u posljednjih godinu dana prolazi kroz jedan od najtežih razdoblja u svojoj povijesti, brojke koje opisuju McDonald’s i dalje su fascinantne.