Nije banka za svakoga
Trenutačno 15 banaka u Poljskoj širi svoje poslovanje franšizno: Alior Bank, Bank BPH, BNP Paribas, BZ WBK, Credit Agricole, Eurobank, Getin Noble Bank, Invest Bank, Meritum Bank, Multibank, Polbank (koju je kupio Raiffeisen), Pekao SA, PKO BP, Santander Consumer (bivši AIG) i mPunkt koji je osnovala tvrtka Aspire BRE Group.
Prema podacima za prošlu godinu, do 31. prosinca 2012. na tržištu Poljske je radilo 2949 franšiznih (partnerskih) jedinica, što je za 433 jedinice manje u odnosu na prethodnu, 2011. godinu. U izvješće, međutim, nisu uključene 464 franšizne jedinice banke Monetia, koja više nije u vlasništvu banke DnB NORD.
Mali broj banaka još uvijek širi svoju partnersku mrežu, a među njima su Alior Bank, Bank Zachodni WBK, Eurobank, Getin Noble Bank, Invest Bank, Meritum Bank i PKO BP. Primjećuje se, međutim, da se posljednjih godina broj franšiznih jedinica konstantno smanjuje -- od siječnja 2010. s bankarskog je tržišta nestalo njih 1.130. Gledano po veličini tržišta, može se reći da se bankarski sektor vratio na razinu iz 2007. Ovo drastično "sužavanje" franšizne mreže u velikoj je mjeri i posljedica restrukturiranja banke PKO BP.
-- U prosperitetnim godinama, određene su banke razvijale franšiznu mrežu po vrlo optimističnom scenariju -- otvarale su skupe objekte na top lokacijama, s visokim cijenama zakupa i visokim početnim investicijama. Ne izneneđuje, stoga, potpuno raspuštanje franšizne mreže ING banke ili značajno smanjenje broja partnerskih podružnica Polbank -- ističe Michal Wisniewski, direktor franšiznog konzaltinga u PROFIT system grupi. -- Međutim, u sustavima u kojima je poslovni model dobro osmišljen, primjećujemo razvoj. Za to je potreban širok asortiman proizvoda i usluga, niža razina početnih investicija te niži troškovi poslovanja franšiznih jedinica.
Uspon i pad
U 2012. devet je banaka prijavilo rast, a osam banaka smanjenje broja franšiznih jedinica. Rast su zabilježile Alior Bank (+ 120), Invest Bank (+46), Meritum Bank (+42), Pekao SA (+19), Eurobank (+19), Bank Zachodni WBK (+13), Getin Noble Bank (+ 11), Santander Consumer (+4) i Multibank (+1). Najviše je, kao i prethodnih godina, izgubila banka PKO BP (-159). Sa manjim brojem franšiznih jedinica godinu je okončala i Polbank, koju je preuzeo Reiffeisen (-109), a opadanje mreže iskusile su i Bank BPH (-15), BNP Paribas (-14) i Credit Agricole (-1). Negativan je rezultat imala i banka Aspire, ali je odbila otkriti broj zatvorenih franšiznih podružnica. Prošle godine, na zvaničnom sajtu banke objavljeno je da ih ima 11, danas stoji da ih ima samo sedam.
Prošle su godine, također, s tržišta nestale i posljednje franšizne poslovnice ING banke, pošto je u travnju 2011. banka potpuno odustala od razvoja franšizne mreže. Partnerske su poslovnice, s istekom posljednjeg ugovora 31. prosinca 2012, sve pretvorene u vlastite -- odnosno, poslovnice u izravnom vlasništvu banke. S tržišta je nestala i jedina franšizna jedicnia FM banke koja se u potpunosti povukla iz ove vrste razvoja, ili kako se navodi u službenoj izjavi "odlučeno je da se privremeno obustavi širenje franšizne mreže".
Realniji planovi
Dok su prethodnih godina banke rado najavljivale planove za otvarnje novih franšiznih poslovnica, u ovom trenutku već pokazuju određenu dozu opreza po tom pitanju. Za ovu godinu, banke su najavile da će biti otvoreno nešto više od dvjesto franšiznih poslovnica -- što je znatno manje u odnosu na prethodne godine (do 700).
Najambicioznije planove za ovu godinu ima PKO BP banka (koja je, ne treba zaboraviti, i najviše poslovnica zatvorila), pošto planira pokrenuti 100 novih franšiznih podružnica. Eurobank namjerava otvoriti 30 novih partnerskih jedinica, po nešto izmijenjenom planu -- franšizne bi jedinice dobili i veći gradovi (u kojima je do sada banka isključivo nastupala izravno), s novim vizualnim identitetom. Također, 30 novih poslovnica planira otvoriti i Getin Noble Bank -- vlasnik jedne od najvećih franšiznih mreža na tržištu Poljske (254 jedinice).
Zaključujemo da se tržište bankarskih franšiza u Poljskoj značajno smanjilo -- banke ne žele razvijati ovaj vid poslovanja po svaku cijenu. Primjećujemo, također, da broj otvorenih poslovnica ne svjedoči neminovno o kvaliteti sustava. Banke koje rade na tome da franšizne jedinice posluju uspješno, pomažu da franšizna mreža dobije na vrijednosti i, samim tim, generira mnogo veće prihode. Pored toga, bankari danas mnogo pažljivije biraju svoje primatelje franšiza -- vrednuje se već stečeno iskustvo i znanje u branši.
Franšizno bankarstvo, jednostavno, više ne može biti za svakoga.
Izvor: Franchising.pl
pročitajte članke

Zašto se Paysera odlučila za franšizing, kakve partnere traže te što nude u franšiznom paketu, objašnjava Liudas Kanapienis, direktor tvrtke specijalizirane za e-plaćanja
Nova regulativa Europske unije koja se odnosi na prodaju osiguranja uvodi zahtjevnija "pravila igre". O čemu se radi te što bi ovdašnji osiguravatelji mogli naučiti iz toga?
Raditi u financijskom sektoru te voditi banku – nije posao za svakoga. To potvrđuje i Magdalena Soska iz Poljske, primatelj franšize Getin Noble banke.
Međunarodno poznata tvrtka za pružanje platnih usluga Diners Club International pokreće posao i u Kazahstanu. Nositelj franšize bit će najveća domaća trgovačka banka Kazkommertsbank.
Paysera nudi jednostavna i učinkovita rješenja za elektronička plaćanja za klijente diljem svijeta. Tvrtka sada traži i partnere koji bi posao razvijali u ovoj regiji.
Najčitanije

Poljski lanac CCC otvorio je prvu trgovinu obuće u Hrvatskoj, a do kraja godine planira otvorenje još dvije. Ovo je 11. inozemno tržište na kojem je tvrtka započela poslovanje.
Portal FranchiseDirect.com objavio je popis 100 najuspješnijih franšiznih sustava na svijetu. Na samom se vrhu nalaze lanci restorana brze prehrane.
Franšiza je oblik suradnje između neovisnih poduzetnika. Franšizodavac nudi svoj "know-how" i brand, a zauzvrat naplaćuje naknadu od primatelja franšize, koji tom naknadom stječu pravo i mogućnost da koriste dokazanu poslovnu ideju.
Poljska tvrtka Sweet Gallery do sada je isključivo razvijala biznise u području gastronomije. Sada ulazi u sektor turizma. Što je „Tiny House“ i kako se na ovom formatu može zaraditi?
Samoposlužni aparati za kavu, tople napitke i grickalice sreću se na mnogim mjestima. Upravo ovim, vending biznisom bavi se i obiteljska firma iz Varaždina Caffemanija. Partnere traže diljem Hrvatske.
Popularno na forumu
Private loans without collateral
I am a private money lender that give out fast cash no collateral required. all cash amounts and currencies, if interested TO started no matter your location (WhatsApp) number...
Osigurani porodični biznis
Čestitke, ovo funkcioniše (s obzirom na okruženje neverovatno) perfektno. Bravo za hrabre preduzetne ljude u Srbiji.