Franšiza sa stilom
Osnovan 1992. godine u Portugalu, Giovanni Galli danas je jedan od najcjenjenijih modnih brandova za muškarce na ovom tržištu, s maloprodajnom mrežom od oko 50 trgovina. – U Portugalu gotovo da ne postoji grad koji u glavnoj ulici nema trgovinu Govanni Galli – kaže Tiago Carruço, zastupnik branda u ovoj regiji. Osim što su modna marka koja u najboljoj mjeri odražava "talijansku eleganciju", Govanni Galli se izdvaja i po odličnom odnosu između kvalitete i cijene proizvoda. Vrlo su cijenjeni po svojim klasičnim odijelima, košuljama, kravatama – što jeste osnovna linija proizvoda – no, poput većine brandova ovog tipa, asortiman se nadopunjuje i casual i sportskom odjećom.
Uz već zavidnu maloprodajnu mrežu na domaćem tržištu, tvrtka je prije nekoliko godina odlučila pokrenuti razvoj izvan granica Portugala. Isprva su se usredotočili na tržišta Bliskog istoka i Afrike, a sada, kako kaže Carruço, posvećuju se razvoju u Europi. Prve trgovine na europskom tlu, nakon Portugala, otvorene su 2011. godine u Sloveniji – gdje brand djeluje preko primatelja master franšize. – Želimo postati prvi portugalski brand specijaliziran za mušku modu koji će uspjeti na inozemnim tržištima – ističu u tvrtki, a partnere za razvoj franšizne mreže traže i u drugim zemljama ove regije.
– Zapravo, tražimo partnere u svim zemljama bivše Jugoslavije osim u Sloveniji. Prije svega smo zainteresirani za jednog primatelja master franšize koji bi dobio prava da brand i mrežu razvija u čitavoj regiji, ali ako se jave zainteresirani samo za jednu zemlju, i ta će opcija biti uzeta u obzir. Ne isključujemo ni mogućnost davanja single-unit franšize, za otvorenje jedne ili više trgovina, kao ni korner franšize, gdje bi Govannni Galli dobio mjesto unutar postojeće multibrend trgovine – objašnjava sve opcije Tiago Carruço.
Ono što ovu modnu franšizu posebno preporučuje jest činjenica da partner ne bi plaćao nikakve naknade – ni za pristupanje sustavu, niti za redovite franšizne naknade. Tvrtka se, objašnjava Carruço, odlučila za suradnju koja neće na ovaj način opterećivati partnera, jer im je u ovom trenutku najvažnije proširiti mrežu te podignuti svijest o brandu.
– Proučavali smo ovu regiju i primijetili da modni sektor još nije razvijen kao, na primjer, u Španjolskoj ili Portugalu. Vidimo da postoji "prazni prostor" – kako po broju brandova, tako i po broju trgovina, i mi u tome vidimo dobru poslovnu priliku. "Prazan prostor" je istodobno i prostor za rast i razvoj – kaže Carruço.
Foto: Giovanni Galli
– S druge strane, vjerujemo da će Giovanni Galli na ovom području lijepo proći. Prije svega, riječ je o kvalitetnim proizvodima koji su, u odnosu na druge marke iste kategorije, cjenovno pristupačniji. Također, ovaj brand lako može parirati drugim igračima, jer dolazi s vrlo konkurentnog tržišta. Primjerice, sasvim je prirodno da se brandovi iz Španjolske, koja danas jeste modna sila, prvo okušaju u Portugalu, tako da se na ovom tržštu "bore" i domaći i španjolski i mnogi drugi svjetski brandovi. Činjenica da Giovanni Galli svih ovih godina raste i razvija se u ovoj atmosferi, možda najviše i govori o njegovoj snazi. U Portugalu je to doista veliki brand, iza kojeg stoji ozbiljna, renomirana tvrtka – objašnjava Carruço.
Giovanni Galli je, naime, u vlasništvu jedne od najvećih portugalskih tekstilnih grupacija – Unifato Groupa, koja je i primatelj franšiza nekoliko internacionalnih brandova za teritorij Portugala, ali i vlasnik dvije tvornice tekstila. Ne čudi stoga što se najveći dio kolekcija za Giovanni Galli proizvodi upravo u Portugalu, što je, kako kaže Carruço, još jedna od prednosti branda, budući da je made in EU. Osim toga, vlasnici su koncepta vrlo otvoreni za suradnju i naglašavaju da bi svi zainteresirani poduzetnici bili dobrodošli. – To znači da su vrata svih trgovina u Portugalu širom otvorena za sve potencijalne partnere koji bi željeli doći i vidjeti kako se radi, kako izgledaju trgovine, kakvi su prometi – dodaje Carruço.
Da bi otvorio trgovinu Giovanni Galli, primatelj franšize treba pronaći odgovarajuću lokaciju. Preporučuju se lokali unutar trgovačkih centara, veličine 100m2 (plus 30% za skladište), s izlogom veličine od 6 do 8m2. Nakon toga, partner ulaže u adaptaciju prodajnog prostora prema standardima i vizualima sustava. U ovom je trenutku teško procijeniti koliko treba investirati u uređenje i opremanje trgovine, jer to najviše ovisi o uvjetima na lokalnom tržištu. Primatelj franšize također ulaže u kupnju kolekcija, po sezoni.
Tijekom suradnje, davatelj franšize će pratiti i pomoći u svakoj fazi poslovanja. To podrazumijeva i pomoć pri odabiru lokacije, uređenja trgovine, izlaganju kolekcija, marketinga, tekućem poslovanju... Poželjni partneri, koji bi i bili idealni primatelji ove franšize, jesu tvrtke s iskustvom u modnoj industriji, tvrtke koje su već surađivale sa stranim franšizama, ali i privatni investitori i fondovi.
pročitajte članke
Turski modni brand LOFT već 30 godina uspješno posluje na izuzetno konkurentnom tržištu proizvodnje i prodaje tekstilnih proizvoda. Sada su spremni za širenje u Europi, a franšizne partnere traže i u ovoj regiji.
Tvorci poljske modne marke Lekko pronašli su jedinstvenu nišu i kreirali filtrirne šalove. Potražnja je i tijekom ove epidemiološke krize porasla, najviše zbog preporuke da na javnim mestima usta i nos budu pokriveni.
Modnu je industriju također pogodila epidemiološka kriza, posebice od zatvaranja trgovačkih centara. Kako se franšizni sustavi snalaze u novim okolnostima?
Švedski modni brand H&M već posluje na 74 tržišta, a do kraja ove godine planira ući i u regiju Centralne Amerike uz pomoć iskusnog franšiznog partnera.
Đorđi Zorzić bio je jedan od prvih primatelja Sara Fashion franšize. Prije deset godina otvorio je prvi dućan pod ovim makedonskim brandom, danas ih ima pet. Kaže da za uspjeh treba mnogo rada i ljubavi.
Najčitanije
Samoposlužni aparati za kavu, tople napitke i grickalice sreću se na mnogim mjestima. Upravo ovim, vending biznisom bavi se i obiteljska firma iz Varaždina Caffemanija. Partnere traže diljem Hrvatske.
Portal FranchiseDirect.com objavio je popis 100 najuspješnijih franšiznih sustava na svijetu. Na samom se vrhu nalaze lanci restorana brze prehrane.
Iako franšizni div u posljednjih godinu dana prolazi kroz jedan od najtežih razdoblja u svojoj povijesti, brojke koje opisuju McDonald’s i dalje su fascinantne.
Španjolski Naturhouse traži partnere za razvoj franšizne mreže i na tržištima ove regije. Na to su ih navela i dobra iskustva iz zemalja Centralne Europe. Češka je jedna od njih.
Portal FranchiseDirect.com predstavlja popis 100 najuspješnijih franšiza u svijetu. Prva tri mjesta, kao i prošle godine, zauzeli su isti brandovi.
Popularno na forumu
Franšiza u second-hand dućanu
Postovanje,zanima me fransiza ,koji su uslovi,ja vec imam radnju polovne garderobe ali mi se dopada Vasa garderoba.Molim za odgovor I kontakt.Srdacan pozdravAleksandra
Franšiza u second-hand dućanu
Molim Vas informaciju kako doći do franšize Hasnaltruha?Hvala
Na korak do jeftine obuće
Poljska kompanija CCC u Hrvatskoj posluje direktno. Za sada nemaju nameru da se šire kroz franšizu.
Na korak do jeftine obuće
Pozdrav! Posluje li CCC u Hrvatskoj kao franšiza ili posluje izravno? Imam svoj poslovni prostor (90 kvadrata) pa me zanima postoji li interes za mjesta s 10000-20000...
Franšiza u second-hand dućanu
Uskoro ćete na našem portalu biti u mogućnosti da dobijete više informacija o mogućnostima za kupovinu Ír Használtruha franšize. Kako nam je preliminarno najavljeno,...
Franšiza u second-hand dućanu
Molim informaciju kako bih mogla otvoriti second hand dućan .