Barter trgovina, odnosno, trampa dobrima ili uslugama između tvrtki, nije rijetkost u poslovnom svijetu. Motivi mogu biti različiti – od nedostatka novca, naplate potraživanja ili, jednostavno, do isplativog poslovnog aranžmana. Ove su razmjene osobito česte u vrijeme nedostatka likvidnosti, što su mnoga poduzeća iskusila tijekom velike financijske krize koja je izbila 2008. godine. U takvim vremenima, zbog nedostatka novca, poduzetnici se okreću razmjeni bez novca, trampeći pri tom proizvode, ali i usluge. Barter trgovina je praktički primjenjiva u svakoj vrsti biznisa.
Da je takva vrsta trgovine potrebna i poželjna kod poduzetnika i u dobrim vremenima, pokazuju i brojne svjetske barter-tvrtke koje nude sustav za razmjenu (pod upravom barter-tvrtke) koji omogućuje poduzetnicima (članovima) da dio svojih troškova podmire bez upotrebe novca. Primjetan je i porast startup tvrtki u čijem je fokusu upravo barter i povezivanje zainteresiranih poduzetnika, no ova vrsta biznisa nije novina, a neke barter-tvrtke posluju i više od dva desetljeća.
Jedna od takvih, koja posluje gotovo tri desetljeća, jest i australska tvrtka Bartercard koja se počela širiti i u Europi, i to putem franšize. Prva je franšizna poslovnica pokrenuta u Velikoj Britaniji, a druga, nedavno u Francuskoj.
Nakon sklapanja novog ugovora o master franšizi, Philip Ciniglio, CEO tvrtke Bartercard Europe, istaknuo je da je Francuska vrlo ozbiljno tržište s tri milijuna malih i srednjih poduzeća i 65 milijuna stanovnika, što značajno poboljšava startne pozicije ovog sustava.
Primatelj franšize za Francusku je iskusni poduzetnik, vlasnik tvrtke Business Network International, poslovne mreže s više od 18.000 članova. To će biti dobra osnova za daljnji razvoj poslovanja, istaknuli su potpisnici ugovora. Primatelj će franšize započeti poslovanje u Parizu, no u planu je otvorenje podružnica diljem Francuske.
Francuska je drugo tržište u Europi za Bartercard, a deveto na svijetu.
Bartercard su 1991. godine osnovali Wayne Sharp, Andrew Federowsky i Brian Hall na Zlatnoj obali na istoku Australije. Trojica su osnivača imala viziju napraviti najveći sustav za sigurnu i učinkovitu trgovinu bez novca. Prema onome što su postigli, moglo bi se reći da se san osnivača ispunio, jer ova tvrtka danas posluje na nekoliko kontinenata, uglavnom kroz franšizni model.
Prva Bartercard franšiza otvorena je na domaćem tržištu u Australiji, iste godine kada je tvrtka i osnovana. Dvije godine kasnije prodali su prvu međunarodnu franšizu za Novi Zeland. Trenutno, Bartercard posluje u Australiji, Novom Zelandu, Tajlandu, Velikoj Britaniji, UAE, Cipru, SAD-u, Južnoj Africi i nedavno u Francuskoj. Bartercard ima oko 50.000 članova koji godišnje naprave trgovinske razmjene u iznosu od oko četvrt milijuna funti.
pročitajte članke
Osobe sklone alternativnoj medicini bili bi idealni primatelji franšize centra za biorezonancu Valera Vita. Koje sve još uvjete trebaju ispuniti ako žele otvoriti i voditi franšizni centar pod ovim brandom?
Koji su poslovni ciljevi ProfitAppa, koja su tržišta otvorili, kakav profil primatelja franšize traže i što očekuju u narednim godinama, otkriva franšizni menadžer tvrtke Marko Mirović
Slovenska prevoditeljska agencija K&J Translations posluje na osam stranih tržišta i ima franšize u četiri zemlje. Tko su poželjni franšizni partneri te koja su tržišta u fokusu za daljnji franšizni razvoj?
Iz Amerike na tržišta ove regije stiže Signal 88 Security, franšizni sustav specijaliziran za poslove zaštite osoba i imovine. Tko može biti primatelj ove franšize?
Čak i oni poduzetnici koji odluče kupiti franšizu – dokazani poslovni koncept – ne smiju računati na stopostotni uspjeh. U privatnom biznisu ima tisuću prepreka, ali će uspjeh biti izvjesniji ako se izbjegnu neke od uobičajenih pogrešaka.
Najčitanije
Samoposlužni aparati za kavu, tople napitke i grickalice sreću se na mnogim mjestima. Upravo ovim, vending biznisom bavi se i obiteljska firma iz Varaždina Caffemanija. Partnere traže diljem Hrvatske.
Portal FranchiseDirect.com objavio je popis 100 najuspješnijih franšiznih sustava na svijetu. Na samom se vrhu nalaze lanci restorana brze prehrane.
Iako franšizni div u posljednjih godinu dana prolazi kroz jedan od najtežih razdoblja u svojoj povijesti, brojke koje opisuju McDonald’s i dalje su fascinantne.
Španjolski Naturhouse traži partnere za razvoj franšizne mreže i na tržištima ove regije. Na to su ih navela i dobra iskustva iz zemalja Centralne Europe. Češka je jedna od njih.
Portal FranchiseDirect.com predstavlja popis 100 najuspješnijih franšiza u svijetu. Prva tri mjesta, kao i prošle godine, zauzeli su isti brandovi.
Popularno na forumu
Šansa u grupnoj kupovini
Jesu li makar isporučili dječja kolica?
Šansa u grupnoj kupovini
Nažalost, Item Studio je propao. Uzeo novce od klijenata te zatvorio poslovanje. Čini se da je to bila jedna od onih tvrtki "Uzmi novac i zatvori" u vlasništvu Pola Popovića.
Prva računovodstvena franšiza
...Sve pohvale za ideju...Kao racunovodja, kao kreator edu sajta, nadam se da postoji prostor i za saradnju... S postovanjem, Radmila Cvetkovic, dipl.ecc
Dobra vremena za reciklažu
Veoma dobro osmišljen posao i adekvatna ideja obzirom na vremena.. Mala firma iz RS -Banja Luka, je zainteresovana za poslovnu saradnju u smislu dobijanja franšize. Tim...