S programiranjem u svijet

Prve škole programiranja Coders Lab pojavile su se 2013. u Poljskoj. Brzo su se izdvojile po svojim intenzivnim tečajevima (bootcampovima) koji su polaznicima omogućavali brzo i kvalitetno usvajanje vještina programiranja. Za mnoge su ovi tečajevi bili i prekretnica u životu. Praksa, naime, pokazuje da studenti koji završe Coders Lab vrlo brzo pronalaze posao – čak 82% polaznika pronađe posao u roku od tri mjeseca po završetku obuke. Do sada je više od 43.000 ljudi savladalo programe Coders Laba. Ohrabreni uspjehom koji su postigli na domaćem tržištu, od 2018. Coders Lab nudi franšizu svojih škola te kreće u internacionalnu ekspanziju.
Rumunjska je bila prvo inozmeno tržište na kojem je ovaj poljski sustav pronašao ekskluzivnog partnera – bila je to najveća on-line platforma za zapošljavanje eJobs.
Ovih je dana, pak, Coders Lab potpisao novi franšizni ugovor, i to za teritorij Indonezije. Primatelj franšize postala je lokalna škola Koding Next, koja već organizira tečajeve programiranja za djecu i tinejdžere. Ovom franšiznom suradnjom, Koding Next dobiva priliku proširiti portfelj usluga tečajevima programiranja za odrasle.
– U Indoneziji doista vlada velika potražnja za programerima, zato smo i uvjereni da će tečajevi Coders Laba biti veoma popularni u Jakarti, gdje mnogo zaposlenika traži priliku unaprijediti svoje profesionalne kvalifikacije. Znamo da su pred nama godine plodne suradnje i vjerujemo da će Indonezija uskoro biti jedno od najvažnijih tržišta za Coders Lab – kaže Bartek Wasik, osnivač Koding Next-a.
Za početak, Coders Lab će u Indoneziji ponuditi tri tečaja – JavaScript Specialist, Java Developer: Web i Back-End Developer: Python. Primatelj franšize očekuje veliki broj zainteresiranih, posebno iz korporativnog sektora. Vasik, naime, tvrdi da već svakodnevno dobiva brojne upite iz tvrtki koje se bore s nedostatkom programera na tržištu. Koding Next će imati ekskluzivno pravo da organizira tečajeve Coders Laba na širem području Jakarte, gdje živi skoro 32 milijuna stanovnika.
– Ulazak u Indoneziju sljedeća je faza u izgradnji međunarodnog branda. Sigurni smo da će Koding Next, s obzirom na svoje prethodno iskustvo, biti uspješan te da će privući nove polaznike. Indonezija je veliko i perspektivno tržište, koje je već postalo jedno od najpopularnijih globalnih destinacija za outsorsing u IT sektoru. Usluge Coders Laba će zasigurno pomoći mnogim tvrtkama u educiranju kadra, a polaznicima u promjeni profesije i nastavku karijere u jednoj od najtraženijih industrija – kaže Marcin Tchórzewski, osnivač i izvršni direktor Coders Laba.
Coders Lab, istaknuo je on, nastavlja potragu za novim primateljima franšize u inozemstvu. Zainteresirani su pronaći ekskluzivne partnere u Švedskoj, Španjolskoj, Austriji, Njemačkoj, Češkoj, Mađarskoj, zemljama Baltika, ali i Balkana. Franšizni model ovog sustava podrazumijeva da je primatelj franšize zadužen za marketinške aktivnosti, prodaju, organiziranje i provođenje tečajeva. Davatelj franšize, s druge strane, zadržava potpunu kontrolu nad proizvodom i sadržajem tečajeva.
– Naš koncept može biti vrlo atraktivna opcija za tvrtke koje žele proširiti vlastiti poslovni profil. Radi se, prije svega, o tvrtkama koje se već bave edukacijom, poput strukovnih škola, škola stranih jezika ili privatnih škola. S druge strane, praksa već pokazuje da Coders Lab može biti primamljiva opcija i za tvrtke za zapošljavanje ili upravljanje ljudskim resursima – podsjeća Grzegorz Morawski, franšizni menadžer Coders Laba.
pročitajte članke

Kako se poslovanje širilo, gdje vide prostora za razvoj te tko može biti idealni primatelj franšize, otkriva Sarah Vuković, master franšizer koncepta "Malac Genijalac" za tržište Hrvatske
„Moć franšizinga? Postoje procedure, nema puno otvorenih pitanja, sve je pokriveno uputama temeljenim na našem iskustvu”, kaže Ivan Stanimirović, suvlasnik Kliker IT centra za djecu.
Škola brzog čitanja i mudrog učenja ulazi na tržište Slovenije. Masterfranšizeri Helena i Hrvoje Tkalčić otkrivaju uvjete za uzimanje franšize.
„Naša franšiza nije trendovskog tipa. Tehnike funkcionalnog učenja bile su bitne oduvijek, bitne su danas, a biti će bitne i u budućnosti“, istaknuli su Helena i Hrvoje Tkalčić, primatelji master franšize „Škole brzog čitanja i mudrog učenja“
Škola za intelektualni razvoj djece „Malac Genijalac“ osvojila je „Franšiznu nagradu godine“ u kategoriji najbolja regionalna franšiza.
Najčitanije

Samoposlužni aparati za kavu, tople napitke i grickalice sreću se na mnogim mjestima. Upravo ovim, vending biznisom bavi se i obiteljska firma iz Varaždina Caffemanija. Partnere traže diljem Hrvatske.
Posao se ne može pokrenuti bez ulaganja, a franšiza po tom pitanju nije iznimka. Koje se to investicije tretiraju kao obvezne – kao ulaganja bez kojih se franšizna suradnja ne može zamisliti?
Franšizni sustavi mogu se klasificirati na različite načine i po različitim kriterijima, ali se suštinski razlikuju prema vrsti znanja koja se prenose primateljima franšize (know-how), vrsti djelatnosti ili načinu organizacije sustava.
Bez licenciranja nema franšizinga. No, iako su vrlo slični, ova se dva modela poslovne suradnje u nekoliko detalja značajno razlikuju.
Španjolski Naturhouse traži partnere za razvoj franšizne mreže i na tržištima ove regije. Na to su ih navela i dobra iskustva iz zemalja Centralne Europe. Češka je jedna od njih.