Iz godine u godinu rastemo

Danijela Haralović
Primatelj Helen Doron master franšize za teritorij Hrvatske je tvrtka Laka spika. Prvi franšizni centar za rano učenje engleskog jezika (od tri mjeseca do 18 godina) u toj zemlji otvoren je 2009. u Zagrebu. U predstojećoj školskoj godini diljem Hrvatske će raditi 17 franšiza.
Danijela Haralović, vlasnica tvrtke Laka spika, kaže da se s konceptom ove franšize upoznala u Budimpešti. - Tijekom 2008. i 2009. živjela sam s obitelji u Budimpešti gdje sam svoje dvoje djece upisala na Helen Doron tečaj. Nakon povratka u Hrvatsku odlučila sam kupiti master franšizu - objašnjava.
Budući da je studirala ekonomiju, franšizni biznis joj nije bio stran, ali ga je detaljno upoznala tek kada je postala dio svjetskog franšiznog lanca. Zadovoljna je dosadašnjim rezultatima. - Iz godine u godinu rastemo, kako po broju studenata, tako i po broju primatelja franšize i učitelja - kaže ona.
Financijski uvjeti i neophodne investicije su dio poslovne tajne. Na službenim stranicama se može pročitati da primatelji franšize plaćaju jedino jednokratnu ulaznu naknadu koja se ne plaća po obnavljanju ugovora. Ono što Haralović može reći je da od davatelja franšize dobivaju potporu na dnevnoj bazi. Osim toga, svi marketinški materijali su standardizirani, kao i sam metoda provođenja kursa.
Kada ona daje franšizu, onda je pri izboru kandidata najvažnije da potencijalni primatelj dokaže kako će operativno privući klijente i financirati posao.
Obuka za primatelje franšize traje od pet do sedam dana tijekom kojih primatelj sudjeluje na tečaju za učitelje. Međutim, primatelj sam ne mora biti predavač, a ukoliko to želi, onda mora odvojiti dodatna sredstva za edukaciju.
Novi franšizni Helen Doron centri ove godine će se pojaviti u Koprivnici, Osijeku, Splitu, Velikoj Gorici i dva nova centra u Zagrebu.
Od zemalja u regiji, Helen Doron centri postoje još u Srbiji, Bosni i Hercegovini, Makedoniji, Sloveniji.
Lingvist po struci, Helen Doron je osmislila svoj metod ranog učenja engleskog jezika prije 25 godina. Na prvi pomen može zvučati čudno, ali na ideju je došla pošto je svoju četverogodišnju kćer poželjela upisati na časove violine. Naime, raspitujući se za škole, čula je za Suzukijevu metodu. Doktor Shinichi Suzuki se vodio premisom da djeca mogu naučiti svirati violinu u najranijem dobu, kao što mogu naučiti i materinji jezik. Ključ je u slušanju. I tako su djeca i svirala, po sluhu. Helen Doron je uvidjela analogiju i osmišljavajući svoj koncept vodila se krilaticom "Ako su djeca s lakoćom mogla naučiti glazbu kao jezik, zašto ne bi mogla učiti jezik kao glazbu?". Tako je nastao Helen Doron Early English metoda. Prva franšiza otvorena je u Austriji, a danas postoji više od 700 franšiznih centara u oko 30 zemalja svijeta.
pročitajte članke

„Ukoliko postajete primatelji franšize, utoliko postajete partneri i prijatelji, a financijski ste neovisni“, kaže Sarah Vuković, zadužena za razvoj mreže škola „Malac Genijalac“ u Hrvatskoj
Franšizni koncept Edukido proširio je mrežu u Hrvatskoj. Novi edukativni centri bit će otvoreni u Zadru i Rijeci.
U franšiznom sustavu Edukido većina primatelja franšize su žene. Zašto je to tako?
Dobro ustrojeni franšizni sustavi nastoje konstantno uvoditi inovacije koje će unaprijediti i olakšati poslovanje franšiznim partnerima. Što je aktualno u obrazovnom sustavu Maple Bear?
Proces traženja (regrutiranja) primatelja franšize nije nimalo lak. Kako bi se tvrtke trebale pripremiti za ovaj proces i što je potrebno za dobru promociju franšiznog koncepta?
Najčitanije

Samoposlužni aparati za kavu, tople napitke i grickalice sreću se na mnogim mjestima. Upravo ovim, vending biznisom bavi se i obiteljska firma iz Varaždina Caffemanija. Partnere traže diljem Hrvatske.
Franšiza je oblik suradnje između neovisnih poduzetnika. Franšizodavac nudi svoj "know-how" i brand, a zauzvrat naplaćuje naknadu od primatelja franšize, koji tom naknadom stječu pravo i mogućnost da koriste dokazanu poslovnu ideju.
Portal FranchiseDirect.com objavio je popis 100 najuspješnijih franšiznih sustava na svijetu. Na samom se vrhu nalaze lanci restorana brze prehrane.
Ugovor o franšizingu temelj je na kojem se gradi odnos između davatelja i primatelja franšizinga.
Portal FranchiseDirect.com predstavlja popis 100 najuspješnijih franšiza u svijetu. Prva tri mjesta, kao i prošle godine, zauzeli su isti brandovi.