Vrlo smo fleksibilni po pitanju franšiznih naknada i drugih uvjeta za primatelje franšize. Više smo zainteresirani pronaći prave partnere nego se držati rigidnih uvjeta.
Alex Scicluna
Četvrtak
27.06.2013
Sa najmanjeg otoka malteškog arhipelaga Cafe Jubilee krenuo je u osvajanje ostalih tržišta - kroz franšizu. Voljeli bi naći primatelje i na Balkanu.
 

Cafe Jubilee je mix francuskog kafea, talijanske tratorije i engleske pivnice. Cafe Jubilee je "holistički brand" koji se sa svojim posjetiteljima povezuje preko pet osjetila. Cilj je proizvesti potpuni ugođaj, odnosno, ugođaj da je posjetitelj potpuno "utonuo" u atmosferu kafea. Kako kaže Alex Scicluna, generalni direktor Jubilee Group of Companies, važno je istaknuti da ovaj kafić nije klasičan coffee shop već nešto potpuno drukčije. - Koncept, u ​​stvari, predstavlja mediteranski način života koji pokušavamo prenijeti u druge zemlje - kaže Scicluna. Osim toga, povrat uloženog novca po četvornom metru je bolji no kod klasičnih lokala, jer radi u svako doba dana, nudeći dobru kombinaciju pića i hrane.

Za širenje putem franšizinga odlučili su se kada su već uspostavili mali lanac kafića na Malti. Tada su, kako kaže Scicluna, osjetili da je tržište već zasićeno. To ih je navelo da razviju internacionalni franšizni koncept, što su i učinili uz pomoć jedne britanske konzultantske tvrtke.

Trenutno na Malti posluju tri Cafe Jubilee-a, dok je jedan otvoren i u Mađarskoj. Lokal u Mađarskoj su otvorili da bi dokazali da koncept može funkcionirati i izvan matičnog tržišta. Shvatili su da je to, jednostavno, bio dobar odgovor na već postojeći zahtjev tržišta. Poslije toga se prirodno rodila ideja o širenju kroz franšizu.

Franšizne partnere traže, prije svega, u istočnoeuropskim zemljama, pošto vjeruju da na ova tržišta mogu doneti nešto novo. Od zemalja Balkana primatelje bi voljeli pronaći u Srbiji, Hrvatskoj, Makedoniji, Crnoj Gori i Albaniji. - Tek smo počeli promovirati naš brand, ali se pokazalo da je to težak zadatak zbog financijske krize posljednjih godina. Inicijalna investicija u ovakav vid biznisa je prilično visoka, te mnogi investitori nisu spremni riskirati i uložiti tako veliki kapital - kaže Scicluna.

Na internetskoj stranici tvrtke se može pronaći podatak da se investicija za ovu franšizu kreće od 150.000 do 300.000 eura. U taj iznos uključeni su ulazna naknada, potpuno opremanje lokala, početni kapital neophodan za poslovanje, obuka... Ugovor se potpisuje na sedam godina, ali postoji i mogućnost automatske obnove ugovora na sljedećih pet godina.

Budući da su mala tvrtka, vrlo su fleksibilni po pitanju franšiznih naknada i drugih uvjeta za primatelje franšize. Više su, kako kaže Scicluna, zainteresirani pronaći prave partnere nego držati se rigidnih uvjeta. - Čak su i franšizne naknade stvar dogovora. Budući da želimo ući na nova tržišta, franšizni naknade će biti vrlo atraktivne za prve zainteresirane primatelje franšiza - objašnjava on.

Zbog toga što dolaze iz male zemlje, Scicluna kaže da je važno da širenje biznisa bude vrlo pažljivo i temeljno ne bi li se na tom putu izbjegle moguće "zamke". Osim toga, kako ističe, statistički je dokazano da je franšizing jedan od najsigurnijih načina za "održavanje" biznisa, jer spaja operativnu stručnost davatelja franšize i lokalno znanje primatelja franšize.

Tvrtka se trenutno bavi konsolidacijom poslovanja na matičnom tržištu i tijekom ove godine nastavit će tragati za pravim partnerima u inozemstvu.

Jubilee Group of Companies je osnovan 1995. godine na Gozou, najmanjem otoku malteškog arhipelaga, kao što smo već spomenuli. Tijekom godina postali su lideri u sektoru hrane i pića. Prije tri godine, vlada Malte ih je izabrala da predstavljaju zemlju na sajmu u Šangaju.