Malta na Istoku
Alex Scicluna
Cafe Jubilee je mix francuskog kafea, talijanske tratorije i engleske pivnice. Cafe Jubilee je "holistički brand" koji se sa svojim posjetiteljima povezuje preko pet osjetila. Cilj je proizvesti potpuni ugođaj, odnosno, ugođaj da je posjetitelj potpuno "utonuo" u atmosferu kafea. Kako kaže Alex Scicluna, generalni direktor Jubilee Group of Companies, važno je istaknuti da ovaj kafić nije klasičan coffee shop već nešto potpuno drukčije. - Koncept, u stvari, predstavlja mediteranski način života koji pokušavamo prenijeti u druge zemlje - kaže Scicluna. Osim toga, povrat uloženog novca po četvornom metru je bolji no kod klasičnih lokala, jer radi u svako doba dana, nudeći dobru kombinaciju pića i hrane.
Za širenje putem franšizinga odlučili su se kada su već uspostavili mali lanac kafića na Malti. Tada su, kako kaže Scicluna, osjetili da je tržište već zasićeno. To ih je navelo da razviju internacionalni franšizni koncept, što su i učinili uz pomoć jedne britanske konzultantske tvrtke.
Trenutno na Malti posluju tri Cafe Jubilee-a, dok je jedan otvoren i u Mađarskoj. Lokal u Mađarskoj su otvorili da bi dokazali da koncept može funkcionirati i izvan matičnog tržišta. Shvatili su da je to, jednostavno, bio dobar odgovor na već postojeći zahtjev tržišta. Poslije toga se prirodno rodila ideja o širenju kroz franšizu.
Franšizne partnere traže, prije svega, u istočnoeuropskim zemljama, pošto vjeruju da na ova tržišta mogu doneti nešto novo. Od zemalja Balkana primatelje bi voljeli pronaći u Srbiji, Hrvatskoj, Makedoniji, Crnoj Gori i Albaniji. - Tek smo počeli promovirati naš brand, ali se pokazalo da je to težak zadatak zbog financijske krize posljednjih godina. Inicijalna investicija u ovakav vid biznisa je prilično visoka, te mnogi investitori nisu spremni riskirati i uložiti tako veliki kapital - kaže Scicluna.
Na internetskoj stranici tvrtke se može pronaći podatak da se investicija za ovu franšizu kreće od 150.000 do 300.000 eura. U taj iznos uključeni su ulazna naknada, potpuno opremanje lokala, početni kapital neophodan za poslovanje, obuka... Ugovor se potpisuje na sedam godina, ali postoji i mogućnost automatske obnove ugovora na sljedećih pet godina.
Budući da su mala tvrtka, vrlo su fleksibilni po pitanju franšiznih naknada i drugih uvjeta za primatelje franšize. Više su, kako kaže Scicluna, zainteresirani pronaći prave partnere nego držati se rigidnih uvjeta. - Čak su i franšizne naknade stvar dogovora. Budući da želimo ući na nova tržišta, franšizni naknade će biti vrlo atraktivne za prve zainteresirane primatelje franšiza - objašnjava on.
Zbog toga što dolaze iz male zemlje, Scicluna kaže da je važno da širenje biznisa bude vrlo pažljivo i temeljno ne bi li se na tom putu izbjegle moguće "zamke". Osim toga, kako ističe, statistički je dokazano da je franšizing jedan od najsigurnijih načina za "održavanje" biznisa, jer spaja operativnu stručnost davatelja franšize i lokalno znanje primatelja franšize.
Tvrtka se trenutno bavi konsolidacijom poslovanja na matičnom tržištu i tijekom ove godine nastavit će tragati za pravim partnerima u inozemstvu.
Jubilee Group of Companies je osnovan 1995. godine na Gozou, najmanjem otoku malteškog arhipelaga, kao što smo već spomenuli. Tijekom godina postali su lideri u sektoru hrane i pića. Prije tri godine, vlada Malte ih je izabrala da predstavljaju zemlju na sajmu u Šangaju.
pročitajte članke
Fast-casual lanac restorana Koykan World Food namjerava ubrzati franšizni razvoj te kreće u public kampanju prikupljanja sredstava putem FunderBeam platforme.
Nakon povlačenja iz profesionalnog sporta, jedan od najuspješnijih slovačkih tenisača Kamil Čapkovič postao je primatelj franšize McDonald'sa. Što ga je privuklo ovom brendu?
Još jedan američki lanac brze prehrane ulazi na europsko tržište. Što nudi Slim Chickens te za koja su tržišta zainteresirani?
Zahvaljujući snažnom franšiznom razvoju, grčki lanac kafeterija MIKEL Coffee Company izrastao je u međunarodni brend. Što je potrebno za uzimanje franšize?
Riblji street food restoran Fish Delish otvorio je poslovnicu u Zagrebu. Što očekuju od novog tržišta i u kom će smjeru teći daljnji razvoj, otkriva vlasnik koncepta Stefano Petrović
Najčitanije
Samoposlužni aparati za kavu, tople napitke i grickalice sreću se na mnogim mjestima. Upravo ovim, vending biznisom bavi se i obiteljska firma iz Varaždina Caffemanija. Partnere traže diljem Hrvatske.
Željela se posvetiti edukaciji djece i pri tom graditi vlastiti poduzetnički put. Ines Slunjski napustila je posao u državnom sustavu, uzela franšizu i donijela u Varaždin dva edukativna programa – Malac Genijalac i Edukido.
Iako franšizni div u posljednjih godinu dana prolazi kroz jedan od najtežih razdoblja u svojoj povijesti, brojke koje opisuju McDonald’s i dalje su fascinantne.
Franšizni sustavi mogu se klasificirati na različite načine i po različitim kriterijima, ali se suštinski razlikuju prema vrsti znanja koja se prenose primateljima franšize (know-how), vrsti djelatnosti ili načinu organizacije sustava.
Španjolski Naturhouse traži partnere za razvoj franšizne mreže i na tržištima ove regije. Na to su ih navela i dobra iskustva iz zemalja Centralne Europe. Češka je jedna od njih.
Popularno na forumu
Život posvećen fettuccinama
HISTORY OF ALFREDO DI LELIO CREATOR IN 1908 OF “FETTUCCINE ALL’ALFREDO” (“FETTUCCINE ALFREDO”), NOW SERVED BY HIS NEPHEW INES DI LELIO, AT THE RESTAURANT “IL VERO...
KFC u Sloveniji?
Zanimame kako mogu doci do podatke za pocetak posla u ljubljani?